STRONA GŁÓWNA | ZOSTAŃ KLUBOWICZEM | SKLEP | KONTAKT | REDAKCJA

                   


ANTYOKSYDANTY (przeciwutleniacze)

  nazywane są inaczej ,, zmiataczami wolnych rodników’’ -  stanowią naturalną ochronę organizmu przed uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki. Zdrowy styl życia tzn. dobre, zrównoważone pożywienie , ciągła suplementacja i aktywność fizyczna, powodują dostarczanie i wytwarzanie wystarczającej ilości antyoksydantów. Antyoksydantami są witaminy A, C, E, bioflawonoidy, koenzym Q10, karotenoidy (betakaroten, luteina, likopen).  By skutecznie działały, potrzebne jest im dodatkowe wsparcie w postaci minerałów takich jak selen, cynk, żelazo, mangan i miedź.

 Wolne rodniki powstają głównie przy przetwarzaniu tlenu na energię, ale nie tylko. Ich powstawaniu sprzyja też palenie papierosów, oddychanie powietrzem zanieczyszczonym spalinami, intensywne opalanie, nadużywanie alkoholu, zażywanie dużej ilości leków, stres, przemęczenie, jadanie potraw z grilla i produktów wędzonych. Gdy w naszym organizmie dużo jest wolnych rodników, jesteśmy bardziej zagrożeni rozwojem poważnych schorzeń, m.in. nowotworów, chorób Parkinsona i Alzheimera, miażdżycy, zaćmy, łuszczycy, wrzodów żołądka.

 Antyoksydanty krążą po organizmie i dobrowolnie oddają wolnym rodnikom jeden elektron. W wyniku tego rodniki zostają unieszkodliwione. Nie muszą już szukać brakującego elektronu i niszczyć wszystkiego wokół siebie. Po oddaniu elektronu przeciwutleniacze zamieniają się w neutralne cząsteczki, które są wydalane z organizmu. Dzięki temu, że antyoksydant nie staje się wolnym rodnikiem, nie następuje reakcja łańcuchowa. Przeciwutleniacze chronią więc zdrowe komórki przed uszkodzeniami. 

 


Uwaga! Treści serwisu Zdrowi.org mają charakter informacyjny i stosowanie ich odbywa się wyłącznie na odpowiedzialność Użytkownika serwisu.
Informacje te nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia - skonsultuj się z lekarzem.