STRONA GŁÓWNA | ZOSTAŃ KLUBOWICZEM | SKLEP | KONTAKT | REDAKCJA

                   


Ciecierzyca (cieciorka)  jest rośliną strączkową, uprawianą i spożywaną na całym świecie, zwłaszcza w krajach afrykańskich i azjatyckich. Pod względem spożycia zajmuje drugie miejsce na świecie. W Polsce jej uprawa jest niestety mało popularna.

Nasiona są bogate w białko (ok. 20 proc.), węglowodany (ok. 60 proc.) i tłuszcz (ok. 5 proc.). Zawierają też lecytynę, potas, witaminy B i E. W formie suszonej może być przechowywana bardzo długo, natomiast konserwy nie tracą ważności nawet przez 5 lat. Po obróbce cieplnej nasiona pod przykryciem mogą być przechowywane tylko kilka dni w lodówce.

Ciecierzyca ma znaczne ilości wszystkich niezbędnych aminokwasów zawierających siarkę, zawiera znaczne ilości błonnika, zwłaszcza frakcji nierozpuszczonych, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Wspomaga trawienie oraz obniża poziom glukozy we krwi, przydatne w leczeniu cukrzycy. Zawarte w niej nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy i kwas oleinowy poprawiają gospodarkę lipidową, korzystnie wpływają na śledzionę, trzustkę i żołądek.

Ciecierzyca jest dobrym źródłem ważnych witamin takich jak ryboflawina, niacyna, tiamina, kwas foliowy oraz wapnia, magnezu, fosforu, potasu i żelaza. Liczne witaminy dobrze wpływają na stan naszej skóry, włosów i paznokci. Ponadto makro i mikroelementy podnoszą odporność organizmu.

Nasiona ciecierzycy, podobnie jak inne nasiona roślin strączkowych zawierają substancje anty-odżywcze, które można zmniejszyć lub wyeliminować różnymi technikami gotowania. Należy ją moczyć 8-12 godzin w wodzie z glonem kombu, wodę wylewamy, gotujemy w nowej wodzie z glonem kombu.

Ciecierzyca ma kilka potencjalnych korzyści dla zdrowia, może mieć pozytywny wpływ na niektóre z najważniejszych chorób człowieka, takich jak choroby serca, cukrzycy typu 2, choroby układu pokarmowego i niektórych nowotworów.

Jedną z najczęściej spożywanych potraw jest pasta zwana hummus podawana z pieczywem. Ponadto ciecierzyca jest wspaniałym dodatkiem do zup, sałatek.


Uwaga! Treści serwisu Zdrowi.org mają charakter informacyjny i stosowanie ich odbywa się wyłącznie na odpowiedzialność Użytkownika serwisu.
Informacje te nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia - skonsultuj się z lekarzem.