STRONA GŁÓWNA | ZOSTAŃ KLUBOWICZEM | SKLEP | KONTAKT | REDAKCJA

                   


Świat roślin jest źródłem bogactwa wartości odżywczych, smaków i zapachów.

Z ziół, warzyw głowiastych, liściastych i korzeniowych, owoców, nasion zbóż i roślin strączkowych, produktów fermentowanych i kiszonych, orzechów i glonów otrzymujemy nie tylko węglowodany, witaminy i błonnik ale również łatwo przyswajalne białko, tłuszcze, oraz wapno, potas, magnez, żelazo i wszystkie pozostałe mikro i makroelementy. 

 Staramy się jedzeniem, piciem, aktywnością fizyczną i stanem ducha utrzymywać                                           równowagę kwasowo-zasadową                      

                             JEMY 70% produktów zasodotwórczych i 30% kwasotwórczych


  • Nasz talerz makrobiotyczny (czyli dzienna dawka pożywienia) składa się z :

50% - produkty z pełnych ziaren zbóż, nie rafinowane, jak najmniej oczyszczone

40% - warzywa w proporcjach po 1/3 głowiastych, lisciastych i korzeniowych; surowe, kiszone, na parze i krótko duszone

10% - pozostałe: owoce (dojrzałe na słońcu, suszone), orzechy, pestki, nasiona roślin strączkowych, tłuszcze (oliwa z oliwek, olej kokosowy, sezamowy,lniany, masło klarowane),  ryby, jajka, grzyby, glony morskie 


  • Źródła podstawowych składników odżywczych

Źródłem białka są– produkty pełnoziarniste  (brązowy ryż, proso, kasza gryczana, owies, komosa ryżowa, jęczmień, żyto), strączkowe (fasole, ciecierzyca, soczewica), ryby, jajka.

Źródłem tłuszczy są –  olej kokosowy, oleje tłoczone na zimno i z pierwszego tłoczenia (oliwa z oliwek, olej lniany,  z pestek dyni, sezamowy jasny i ciemny, z orzechów włoskich), ryby morskie, masło klarowane

Źródłem węglowodanów są – warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, miód 

                                                

  • O produktach więcej

Produkty pełnoziarniste – są źródłem pełnowartosciowego białka, tłuszczów, minerałów, witamin i błonnika. Utrzymują równowagę sodowo-potasową organizmu. Podczas trawienia jako węglowodany zlożone wolno rozkładają się na glukozę, nie powodując gwałtownych skoków insulinowych, dając tym samym zrównoważony i długotrwały zapas energii. Podczas trawienia nie powstają toksyczne substancje, które organizm musiałby wydalać lub gromadzić w tkankach. Pełne ziarno jest początkiem i końcem - owocem i nasieniem rosliny, spichlerzem o idealnych proporcjach białek, tłuszczów, witamin i minerałów.

Jemy je w formie: nieoczyszczonego ziarna (brązowy ryż, ziarno amarantusa, prosa, gryki, owsa, komosa ryżowa),  kasz (jaglana gryczana, jęczmienna, pęczak), płatków (owsianych, żytnich, jęczmiennych) gruboziarnistych mąk (orkiszowa, żytnia, owsiana), otręb i zarodków).    

Warzywa - zasadotwórcze, są źródłem węglowodanów złożonych, minerałów i witamin oraz błonnika i enzymów niezbędnych do dobrego wchłaniania produktów odżywczych. Również soki warzywne są bogate w łatwo przyswajalne składniki pokarmowe i oczyszczają organizm. Jemy 30% warzyw liściastych, 30% korzeniowych i 30% głowiastych. Unikamy, a jeżeli już jemy warzywa tzw. psiankowe (papryki, bakłażany, pomidory i ziemniaki) to najlepiej uduszone lub ugotowane (alergizują i podrażniają układ pokarmowy). 

Owoce - zasadotwórcze, są źródłem witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy. Jemy je na surowo, na ciepło, w formie soków i koktajli.  Najzdrowsze są owoce z naszej strefy klimatycznej oraz cytryny i grejpfruty. Owoce powinno się jeść samodzielnie między posiłkami, nie łącząc ich z innymi produktami. 

Glony (wodorosty morskie) – regulują wszystkie funkcje organizmu w szczególności tarczycy, zawierają jod, minerały i aminokwasy. Najczęściej używamy  arame, kombu, hiziki, wakame, dulse

Kiełki - są bogatym źródłem składników pokarmowych – witamin, aminokwasów (niezbędnych do budowy ludzkiego białka), błonnika, kwasów nukleinowych, chlorofilu i składników mineralnych. Kiełki są lekkostrawne i dobrze przyswajane przez ludzki organizm, posiadają dużą wartość odżywczą, a przy tym są niskokaloryczne. Zawarte w kiełkach flawonoidy pobudzają w wątrobie wydzielanie żółci niezbędnej do sprawnego trawienia, zwłaszcza tłuszczów. 

 Orzechy, nasiona i rosliny strączkowe – zawierają białko, minerały, polifenole, witaminy i błonnik – regulują stężenie cukru we krwi, zmniejszają ryzyko udaru, choroby wieńcowej, chorób nerek, zmniejszają stężenie cholesterolu itp. Jemy pestki dyni, słonecznika, orzechy włoskie, laskowe, piniowe, migdały. Unikamy orzechów ziemnych (arachidowych) ze względu na kwas arachidonowy (prostaglandyny PGE2).  Z nasion roślin strączkowych jemy ciecierzyca, soczewicę, róże rodzaje białej, czerwonej i zielonej fasoli, groch. 

Oleje tłoczone na zimno i z pierwszego tłoczenia – olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej lniany,  z pestek dyni, sezamowy jasny i ciemny, z orzechów włoskich. Są bogate w dobre tłuszcze – Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe – które w organizmie przekształcane są w hormony tkankowe, które zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i choroby wieńcowej, regulują krzepliwość krwi, obniżają ciśnienie tętnicze, są pokarmem dla mózgu. 

Kiszone warzywa -kapusta, ogórki, soja(zwana pastą miso) –  dostarczają kwasu mlekowego –reguluje florę bakteryjną w jelitach, wspomaga trawienie i wchłanianie produktów przemiany materii, zmniejsza poziom cholesterolu. Bakterie kwasu mlekowego odgrywają też ważną rolę w syntetyzowaniu witaminy K i niektórych z grupy B,  witaminy C, A, E, K oraz magnezu, wapnia, fosforu i potasu. 

Grzyby – zawierają wielocukry, Wit. C i leutinę, która hamuje rozrost komórek rakowych.

Woda i herbaty ziołowe - zapewniają poprzez prawidłowe nawodnienie organizmu odpowiednie trawienie, właściwe funkcjonowanie mózgu i utrzymanie dobrego poziomu energii np. z kopru włoskiego, mięty pieprzowej, pokrzywy, rumianku

                                                                                                                                       czego unikamyUwaga! Treści serwisu Zdrowi.org mają charakter informacyjny i stosowanie ich odbywa się wyłącznie na odpowiedzialność Użytkownika serwisu.
Informacje te nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia - skonsultuj się z lekarzem.