STRONA GŁÓWNA | ZOSTAŃ KLUBOWICZEM | SKLEP | KONTAKT | REDAKCJA

                   


Cukier – produkt rafinowany(oczyszczony)

Cukier otrzymany z buraków jest dokładnie oczyszczany, krystalizowany i filtrowany. Dla nadania mu białej barwy poddawa­ny jest oddziaływaniu chlorku wapnia – trucizny! Do naszego żołądka cukier dostaje się jako substancja czysto chemiczna – sacharoza. Cukier rafinowany pozbawiony jest witamin, soli mineralnych, substancji aktywnych biologicznie, które są w buraku.

Kiedy jemy cukier w nadmiernych ilościach to:

  • Zużywamy cenne zapasy minerałów (wapnia, żelaza) – aby przyswoić cukier, organizm musi zużywać wapń (z zębów, kości – stąd próchnica, osteoporoza), żelaza i innych pierwiastków z krwi(co prowadzi do anemii, cukrzycy itd.).
  • Gwałtownie  podnosi się poziom cukru (glukozy)zawartej we krwi. To zmusza  trzustkę do wytworzenia insuliny, która ma zlikwidować jej  nadmiar. Powstaje ”błędne koło”. Duża ilość insuliny we krwi  wywołuje w naszym organizmie  niepohamowane pragnienie cukru, które trudno przezwyciężyć tzw. hipoglikemię. Dostarczamy więc cukry  i znów następuje wyrzut dużej dawki  insuliny  do krwi itd. itd. Po pewnym czasie trzustka zostaje tak bardzo nadwyrężona, że nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości insuliny. Trzeba wtedy wspomagać ją  proszkami lub insuliną w zastrzykach(powstaje cukrzyca typ 2).
  • Dostarczamy  pustych kalorii trudnych do spalenia( nadmierna ilość tkanki tłuszczowej).
  • Każda dodatkowa  dawka cukru zaburza równowagę w organizmie i powoduje powstawanie chorób(dane naukowe mówią o tym, że nadmiar spożycia cukru prowadzi do zaniku naczyń krwionośnych, mutacji lub zwyrodnienia komórek i w ostatecz­ności do chorób nowotworowych).

Cukier, jak wiadomo, używany jest nie tylko do herbaty i kawy. Zawierają go cukier­ki, herbatniki, ciastka, napoje(gotowe soki,coca cola, alkohol i inne) oraz wiele, wiele  przeróżnych produktów spożywczych  - jak zaczniesz czytać etykiety i skład kupowanych produktów sam będziesz zdziwiony gdzie można go jeszcze znaleźć.  Wszystkie drogi, którymi cukier dostaje się do organizmu są wprost niemożliwe do wyliczenia. Efektem takiego słodkiego życia jest gwałtowny wzrost zachorowań na cukrzycę,  anemię, nowotwory krwi itp.

Ogromnym błędem, wielu rodziców, jak również babci i dziadków, jest wyrabianie u małego dziecka „apetytu” na słodycze. Najgorsze w tym jest to, że naprawić ten błąd będzie bardzo ciężko przez całe jego dalsze życie!

 Uwaga! Treści serwisu Zdrowi.org mają charakter informacyjny i stosowanie ich odbywa się wyłącznie na odpowiedzialność Użytkownika serwisu.
Informacje te nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia - skonsultuj się z lekarzem.