STRONA GŁÓWNA | ZOSTAŃ KLUBOWICZEM | SKLEP | KONTAKT | REDAKCJA

                   


Mleko

Unikamy mleka (i jego przetworów) z 3 względów: składu, procesów przetwarzania i zanieczyszczenia.

W przyrodzie każde mleko matki zawiera odpowiednie składniki odżywcze: wodę, białka, tłuszcze, węglowodany, sole mineralne, witaminy i substancje odpornościowe w odpowiednich ilościach i proporcjach dla danego gatunku. Pokarm matki jest dostosowany do młodego organizmu dziecka. Nie należy zastępować go mlekiem innego gatunku. Mleko krowie jest dla cieląt , a mleko kobiece dla niemowląt.

Żaden ssak na świecie (oprócz człowieka) będąc dorosłym osobnikiem, nie spożywa mleka. Tak urządziła to natura (Jeśli chodzi o koty, to ludzie nauczyli je pić mleko. Koty, które go piją, żyją dwa razy krócej).

I.             Skład mleka krowiego jest niekorzystny dla człowieka ze względu na:

  • Kazeinę

 Jest to białko w ilości 3 razy większej niż w mleku kobiecym!!! Kazeinato substancja niezbędna cielakowi, by mu rosły rogi i kopyta, ale nawet cielak pije mleko tylko do 6 miesiąca (dziecko 1-2-letnie ma już paznokcie i włosy). Układ trawienny dziecka w wieku 3 lat przestaje wydzielać podpuszczkę – enzym rozkładający kazeinę. Od tej chwili krowie mleko staje się dla organizmu produktem ciężko strawnym.

Kazeina - to surowiec do produkcji kleju organicznego. W naszym organizmie niestra­wiona kazeina powoduje powstawanie guzów w różnych częściach ciała, kamieni w nerkach, deformację palców rąk. Inne, nie strawione składniki mleka osiadają w naszych tkankach i ścięgnach pod postacią śluzu - substancji która aż roi się od bakterii chorobotwórczych, dlatego wszyscy pijący mleko krowie często „goszczą” w swoim organizmie przeziębienia, katary, bronchit, astmę i wiele innych dolegliwości. Nadmiar białka, przy częstych niedoborach witaminy C -  zakwasza a gnijąc zatruwa organizm. Aby temu zapobiec organizm pobiera składniki mineralne ze swoich zapasów ale po ich wyczerpaniu „ściąga” je z głębszych zapasów – np. wapń z kości, zębów. W ten sposób mleko i jego przetwory przyczyniają się do powstawania próchnicy i osteoporozy.

  • Cukier (laktozę)

W mleku kobiecym znajdują się duże ilości laktozy (cukru mlecznego), która docie­ra do jelita grubego, tworząc odpowiednio korzystne środowisko do powstania mleczno-kwasowych i innych pożytecznych bakterii. Jednym słowem buduje dobrą – zdrowa  florę bakteryjną jelita grubego i to jest bardzo cenne dla budowania układu immunologicznego dziecka. Ale pamiętajmy mówimy tu o mleku matki. U człowieka powyżej 3 roku życia nie ma juz  enzymu tzw. laktazy, która rozkłada ten cukier i od tej pory nie jest on prawidłowo trawiony. Po spożyciu mleka krowiego pojawiają się biegunki, które powodują, że organizm nie dostaje dostatecznej ilości energii, a w organizmie magazynuje się śluz, który przeistacza się w wilgoć a potem z niego wykluwa się choroba.

  • Tłuszcz i cholesterol

Mleko krowie zawiera  kwasy tłuszczowe zwierzęce (nasycone), które powodują zwiększenie ilości „złego” cholesterolu w organizmie człowieka. Dlatego często  ludzie uciekają się do picia mleka odtłuszczonego. Ale poprzez zabieg odtłuszczania:

 traci się nie tylko tłuszcz, ale i witaminy w nim rozpuszczalne – np. A, D, E oraz mnóstwo biopierwiastków (mangan, selen, molibden, połowę zawartości chromu).

  • Wapń zawarty w mleku

W mleku krowim jest inna proporcja wapnia do fosforu niż w mleku matki. Ta dysproporcja powoduje, że po spożyciu mleka wapń jest wypłukiwany z kości (przyczyna między innymi osteoporozy). W procesie trawienia mleka krowiego powstaje też kwas palmitynowy, który musi się w jelitach związać z wapniem aby w postaci soli zostać wydalony z organizmu. Tracimy w ten sposób znów cenny wapń!!!

 Znakomitym źródłem wapnia są orzechy, kapusta, marchew, buraki, glony oraz nasio­na maku. Występuje tam w korzystnych dla człowieka proporcjach z innymi składnikami,  a do tego w formie łatwo przyswajalnej przez organizm.

  • SOLE MINERALNE  

Są niezbędne  w odpowiednich proporcjach i ilościach . Ich niedobór lub nadmiar może prowadzić do nieprawidłowości w organizmie. W mleku krowim jest ich cztery razy więcej niż w mleku ludzkim. Z tego nadmiaru obciążone są nerki, które są zmuszone do wydalania nadmiaru minerałów, co prowadzi do dalszych nieprawidłowości w funkcjonowaniu tych organów(np. w mleku krowim  jest 5 razy więcej fosforu, 3 razy więcej sodu niż w mleku ludzkim). Poziom sodu ma bezpośredni związek z poziomem wody w organizmie. Zachwiana równowaga tego pierwiastka może być niebezpieczna, zwłaszcza w sytuacjach, gdy dziecko dostanie biegunki, wymiotów, czy gorączki. Przy nadmiarze soli mineralnych należy się liczyć z np. rodzajem skurczu mięśniowego inaczej tężyczką, złym formowaniem się emalii nazębnej i w efekcie próchnicą.W mleku krowim jest dwa razy mniej żelaza niż w mleku ludzkim i trudniej się wchłania. Wpływ na lepszą absorpcję żelaza ma większa zawartość witaminy C i E i miedzi w mleku ludzkim. Te różnice w ilości zawartych minerałów mają bardzo istotne znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Niemowlęta karmione piersią prawie nigdy nie mają anemii.

II.          Sposoby przetwarzania mleka:

  • Procesy pasteryzacji i gotowania mleka 

Podczas  tych procesów z przyswajalnych organicznych soli zawartych w surowym mleku, powstają nieprzyswajalne, nieorganiczne sole wapniowo-fosforowe. Skład mleka nie ulega zmianie, ale co ważne zmienia się postać jego składników. Tak więc mleko  krowie i jego przetwory jak np. żółte sery, jogurty, sery, twarogi, sery pleśniowe i lody, które podczas wytwarzania  poddawane są tym procesom są niekorzystne dla naszego organizmu.

  • Homogenizacja mleka

Proces ten przekształca zdrowy tłuszcz  w mikroskopijne kuleczki tłuszczu zawierającego oksydazę ksantynową (XO). Kuleczki te są tak małe, że nienaruszone przenikają  przez ściany żołądka i jelit bez ich wcześniejszego przetrawienia i zostają rozprowadzone po całym ciele przez układ krwionośny i limfatyczny. Kiedy XO (a jest to bardzo silny enzym trawienny) uwolni się od swojego tłuszczowego opakowania,  atakuje wewnętrzne ściany każdego naczynia, w którym właśnie się znajduje. Doprowadza to powstania rany, która łatana jest cholesterolem i w konsekwencji tego procesu dochodzi do zawężania światła tętnic.  Stwardnienie tętnic, niewydolność serca, ból w klatce piersiowej, zawał serca – oto rezultaty tego procesu.

III.         Zanieczyszczenie mleka:

Podczas hodowli krów stosowane są antybiotyki, hormony wzrostu, pasze zawierają pestycydy i inne środki ochrony roślin i to wszystko można znaleźć w mleku krowim. To wszystko zakwasza, zatruwa, niszczy  komórki, tkanki ,narządy organizmu .    

Nieodłącznym towarzy­szem wapnia w mleku jest radioaktywny (promieniotwórczy) pierwiastek – stront-90. Jego molekuły mają strukturę podobną do molekuł wapnia, tylko większego w rozmiarach. Kiedy stront-90 przedostaje się do organizmu w składzie mleka, to jego molekuły wypychają z ukła­du kostnego molekuły wapnia. Oto rozwiązanie „tajemnicy”, dlaczego u ludzi, którzy całe swoje życie piją mleko następuje powiększenie górnych i dolnych kończyn (wielkie palce u rąk i nóg), a także różnego rodzaju choroby stawów: biodrowego i kolanowego.

Najlepszym źródłem białka są pokarmy takie jak: ziarna, orzechy, ryby, jajka, owoce, warzywa. Organizm ludzki nie potrzebuje tak dużych ilości białka dostarczanych z zewnątrz, gdyż bakterie naszej mikroflory jelitowej posiadają zdolność syntetyzowania białka z węglowodanów. Dlatego tak ważne jest aby zadbać o dobry stan naszych jelit. 

Jeżeli nie możecie żyć bez mleka, to najwyżej pijcie mleko kozie. W jego składzie jest mało kazeiny, tłuszczy i swoją zawartością przypomina mleko kobiece. Ale przyjrzyjcie się uważnie swoim reakcjom. Czy po spożyciu mleka nie odczuwacie żadnych dolegliwości jelitowych, nie macie wzdętego brzu­cha, rozwolnienia, zaparcia lub nasilenia bólu w kościach i stawach? Czy nie często łapią was katary i przeziębienia, zapalenia płuc i oskrzeli? Jeśli tak, to ostateczna decyzja „pić mleko albo nie pić” należy do Was.

Poza tym na rynku jest wiele rodzajów lekkostrawnego mleka np. ryżowego, kokosowego, owsianego oraz z innych zbóż.

 

 

 


Uwaga! Treści serwisu Zdrowi.org mają charakter informacyjny i stosowanie ich odbywa się wyłącznie na odpowiedzialność Użytkownika serwisu.
Informacje te nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia - skonsultuj się z lekarzem.