STRONA GŁÓWNA | ZOSTAŃ KLUBOWICZEM | SKLEP | KONTAKT | REDAKCJA

                   


Czosnek

Ma wielorakie zastosowanie. Ma zdolności wspierania odporności organizmu, wzmacnia układ krwionośny.

Tajemnica tkwi w allicynie, czyli płynnym oleju zawartym w czosnku. To jemu czosnek zawdzięcza charakterystyczny zapach. Dzięki allicynie czosnek zmniejsza poziom tłuszczów w surowicy krwi, a także działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.

Ajoen natomiast również zawarty w zapobiega zlepianiu się czerwonych krwinek, dzięki czemu czosnek uznawany jest za naturalną aspirynę.

Zaleca się stałą obecność czosnku w codziennym jadłospisie w dowolnej postaci. Chcąc osiągnąć działanie lecznicze dawka dzienna czosnku powinna wynosić 3–5 g. Żeby w 100% wykorzystać właściwości czosnku powinno się przed użyciem zmiażdżyć ząbki. Zgniatanie niszczy błony komórkowe i uwalnia enzym zwany alliinazą. Rozkłada on bezwonną alliinę do związku charakteryzującego się silnym działaniem antybiotycznym i zapobiegającego tworzeniu się zakrzepów. Alliicyna (sulfotlenek disiarczku diallilu) odpowiada za ostry zapach czosnku.

Jak stosować: dla uzyskania najlepszych rezultatów powinno się po zmiażdżeniu odstawiać czosnek na mniej więcej 10-30 minut, a potem zjadać go w postaci surowej albo gotować nie dłużej niż 6 minut. Czyli dodajemy go do potraw na krótko przed podaniem posiłku.

Przy zwalczaniu pasożytów, leczeniu infekcji dróg oddechowych i innych chorób wewnętrznych zaleca się stosowanie octu czosnkowego (kilka łyżeczek dziennie). Tworzy się go poprzez dodanie 4 zmiksowanych główek czosnku do połowy litra octu jabłkowego, następnie odcedzenie mikstury po odstaniu przez 2 tygodnie w temperaturze pokojowej.

Przeciwwskazania.

Czosnek nie jest wskazany przy kaszlu zabarwionym krwią, w przypadku gorączki towarzyszącej zapaleniu płuc. Nie powinien być podawany chorym na zaawansowane zapalenie nerek. Nie powinien być stosowany w ostrych zapaleniach żołądka i jelit (może zaostrzyć chorobę). W dużych dawkach czosnek i jego preparaty są niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci. Nie powinien być w ogóle podawany niemowlętom poniżej 10 miesiąca życia.

 


Uwaga! Treści serwisu Zdrowi.org mają charakter informacyjny i stosowanie ich odbywa się wyłącznie na odpowiedzialność Użytkownika serwisu.
Informacje te nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia - skonsultuj się z lekarzem.