STRONA GŁÓWNA | ZOSTAŃ KLUBOWICZEM | SKLEP | KONTAKT | REDAKCJA

                   


Biała mąka

 Dlaczego należy zrezygnować z białej mąki i jej produktów (pieczywa, makaronów, ciast itp.):

  • Jest genetycznie modyfikowana
  • Zawiera gluten – białko drażniące śluzówkę jelit
  • Powoduje gwałtowne skoki insuliny we krwi (indeks glikemiczny wyższy od sacharozy –czystego cukru

Pszenica – jest obecnie wysoce zmodyfikowana, w niewielkim stopniu przypomina pszenicę z dawnych lat. Zawiera duże ilości glutenu, który  drażni ściany jelit. Lecz dzięki niemu produkty wykonane z białej mąki są bardziej wyrośnięte, elastyczne, miękkie a tym samym ładniej wyglądają i lepiej się sprzedają. Problem w tym, że układ trawienny wielu z nas nie toleruje glutenu.  Nietolerancja glutenu zaś powoduje zmęczenie, bóle brzucha, biegunkę, refluks żołądkowo-przełykowy, problemy ze stawami, egzemę, a nawet może powodować zaburzenia neurologiczne.

W procesie produkcji białej mąki z ziaren pszenicy usuwa się zarodki wraz z otrębami, a to oznacza, że pozostają w niej śladowe ilości błonnika, minerałów i witamin. W zasadzie więc niewiele różni się ona od skrobi(czyli łańcucha cząsteczek glukozy – cukru prostego). A to oznacza, że to tylko puste kalorie bez cennych składników odżywczych. Wyroby z białej mąki są bez wątpienia produktami o wysokim indeksie glikemicznym, tzn. że po ich spożyciu szybko rośnie poziom cukru we krwi a to z kolei powoduje  gwałtowny wyrzut insuliny. Indeks glikemiczny określa wpływ spożywanych pokarmów na stężenie glukozy we krwi, mierzoną co 15 minut przez dwie godziny po jedzeniu. Glukoza ma indeks równy 100, a białe pieczywo 90.  Gwałtownie więc podwyższa poziom cukru we krwi, zakłócając pracę trzustki, co z czasem może doprowadzić do cukrzycy, otyłości i chorób sercowo-naczyniowych.

Zamień więc produkty z białej mąki na produkty z mąk pełnoziarnistych, nieoczyszczonych bogatych w cenne wartości odżywcze (nie drażniące białko, błonnik, minerały). Najczęściej jadaj produkty pełnoziarniste i bez glutenu(brązowy ryż, gryka, żyto, proso, amarantus).

o pszenicy więcej…


Uwaga! Treści serwisu Zdrowi.org mają charakter informacyjny i stosowanie ich odbywa się wyłącznie na odpowiedzialność Użytkownika serwisu.
Informacje te nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia - skonsultuj się z lekarzem.