STRONA GŁÓWNA | ZOSTAŃ KLUBOWICZEM | SKLEP | KONTAKT | REDAKCJA

                   


Bulion warzywny

Bulion warzywny to znakomita baza dla wielu zup na kilka dni, sosów, potrawek warzywnych „na szybko”

Składniki :

- 5 litrów wody

- wyszorowane różne warzywa: marchew, pietruszka, seler, cebula,  kapusta, kalarepa, ziemniak ze skórką, dynia, por (warzywa powinny zając ¾ pojemności garnka)

- 10cm glonu kombu

- Przyprawy – kilka ząbków czosnku ze skórką , 2-3 listki laurowe, 6-7 goździków, 5-6 ziaren ziela angielskiego, 5-8 ziaren pieprzu czarnego, 1 łyżka  ziaren kolendry,1/2 papryczki chilli,

- Zielone części łodyżki pietruszki, koperku, liście brokuł, sałata itp. wg uznania

Bulion zagotować, zmniejszyć ogień – gotować 3 godziny na małym ogniu /bez wrzenia/. Potem  przecedzić, kombu użyć do zupy a jarzyny wyrzucić.

Ja gorący, przecedzony bulion wlewam do litrowych słoików, zakręcam i pozostawiam do ostygnięcia. Zimne wkładam do lodówki i mam gotowy wywar  warzywny – bazę do wszelkich zup.  Przygotowanie  świeżej zupy zajmuje wówczas ok. 30-40minut i nie stanowi problemu oraz nie potrzeba stosować do gotowania żadnych kostek warzywnych. Gorąco zachęcam do przyrządzania wywarów bo to skraca czas przygotowań zup ale też często wykorzystujemy go gdy robimy różne potrawki albo sosy.

Często robię bulion z resztek i obierek z warzyw, które zbieram przez dzień lub dwa. Gdy mam ich za mało dodaję całe, różne warzywa i tak nic się w kuchni nie marnuje!Uwaga! Treści serwisu Zdrowi.org mają charakter informacyjny i stosowanie ich odbywa się wyłącznie na odpowiedzialność Użytkownika serwisu.
Informacje te nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia - skonsultuj się z lekarzem.