STRONA GŁÓWNA | ZOSTAŃ KLUBOWICZEM | SKLEP | KONTAKT | REDAKCJA

                   


Kwasy, demineralizacja, złogi i oczyszczanie – jak to się dzieje?

Zdrowie oznacza brak zanieczyszczeń w postaci złogów w organizmie na każdym poziomie - w komórkach, tkankach, gruczołach i organach, a jednocześnie pełne „ magazyny”  minerałów - mikro i makroelementów. Dzięki temu sprawnie funkcjonują  wszystkie układy  człowieka (hormonalny, krwionośny, pokarmowy, oddechowy, nerwowy, moczowy, limfatyczny, kostny (kości, stawy), mięśniowy,  płciowy). Jest to możliwe tylko przy równowadze kwasowo-zasadowej. 

Współczesny człowiek od dziecka, przez złą dietę i tryb życia, ulega przez dziesięciolecia nadmiernemu zakwaszeniu. 
 
Kwasy -  to żrące związki wodoru i niemetalu (jak fosfor, siarka, węgiel, chlor, fluor) w połączeniu z tlenem lub bez.

Oto przykłady kwasów znajdujących się w naszym organizmie i  skąd one się w nim znalazły:

 • Kwas mlekowy - z  nadmiernego wysiłku fizycznego, głównie beztlenowego
 • Kwas moczowy- ze spożywania białka (mięsa, nabiału, ziaren zbóż)
 • Kwas węglowy -z braku ruchu i nieprawidłowego oddychania
 • Kwas garbnikowy- z czarnej kawy i herbaty
 • Nikotyna - z palenia papierosów
 • Kwas siarkowy- z wieprzowiny
 • Kwas acetylosalicylowy - z leków, gł. przeciwbólowych
 • Kwas octowy - ze spożywania słodyczy i tłuszczów
 • Kwas szczawiowy- z rabarbaru, szpinaku i kakao
 • Kwas solny -ze stresu, strachu i złości
 • Kwas azotowy- z peklowanego mięsa, serów zawierających dodatki wapniowo-azotowe

 Organizm neutralizuje nadmiar kwasów tak szybko jak tylko jest to możliwe aby uniknąć ich szkodliwego i żrącego  działania. Neutralizacja odbywa się poprzez zamianę kwasów  w sole w wyniku dołączenia  minerału (np. wapnia, sodu, potasu, itp.) w miejsce wodoru( np. kwas moczowy + wapń = moczan wapnia). Neutralne sole organizm wydala przez nerki, płuca i skórę, ale gdy jest ich więcej niż jest w stanie wydalić - odkładają  się one w formie złogów. Gdy w naszej diecie przez długie lata przeważają produkty zakwaszające jak np. mięso, nabiał, cukier i używki,  a za mało dostarczamy alkalizujących (zasadowych) warzyw, dochodzi do permanentnego zakwaszenia i 

Podczas  zakwaszania  organizmu dochodzi równocześnie do  dwóch chorobotwórczych procesów:

 • Demineralizacjiczyli „wypłukiwania” minerałów z tkanek  (potrzebnych do przekształcania kwasów w sole) - choroby "niedoborów" minerałów
 • Odkładania  złogów (zbyt duża ilość soli, której organizm nie jest w stanie wydalić odkłada się w formie złogów) - choroby "złogowe" 

Demineralizacjaw wyniku spożywania zbyt wielu zakwaszających produktów (mięsa, mleka, cukru i ich przetworów itd.)  oraz doznanych  stresów, strachu, hałasu, braku lub zbyt intensywnej aktywności fizycznej, kwasy wręcz nas  „zalewają”.  Aby kwasy rozpuścić  i zmniejszyć ich stężenie w limfie i krwi, organizm zatrzymuje wodę (powstają obrzęki ciała, jesteśmy opuchnięci). Większość ludzi żyje ze zbyt kwaśnymi płynami w organizmie, a stanowią one przecież  aż 70% masy ciała. Jednocześnie organizm neutralizuje kwasy do postaci soli pobierając minerały skąd tylko może. Gdy brakuje ich w pożywieniu  i suplementach, musi je pobierać je z  własnych „magazynów” (paznokci, włosów,  chrząstek, ścięgien i torebek stawowych, skóry, kości, naczyń krwionośnych, krwi), co powoduje podupadanie na zdrowiu i urodzie.

Złogi – kwasy zneutralizowane minerałami do postaci soli są wydalane przez nerki, płuca i skórę. Gdy jest ich tak dużo, że organizm nie daje rady z ich wydalaniem – osadzają się pod postacią złogów w różnych tkankach (tłuszczowej, kościach, stawach, ph komórek jest zbyt kwaśne) i narządach (np. kamienie nerkowe, żółciowe, reumatyzm, haluksy, jaskra, itp).

Ten proces osadzania się złogów powoduje najprzeróżniejsze  choroby. Związane są one  ze żrącymi właściwościami kwasów, zaburzeniem funkcji gruczołów i organów, awitaminozą i demineralizacją organizmu oraz zaburzeniami wydalania. Dlatego często choroby występują „parami” – choroba  spowodowana  demineralizacją w parze z chorobą spowodowaną odkładaniem się złogów (np. osteoporoza i reumatyzm; żylaki i reumatyzm;  łysienie i zawał serca lub udar; przepuklina pachwinowa i jaskra; próchnica i ADHD; legastenia i ataki agresji; żylaki i cellulit; żylaki i arterioskleroza). 

 Oczyszczanie 

Podczas oczyszczania (dieta alkaliczna, herbaty ziołowe, Probiotyki) następuje  odwrócenie procesu powstawania złogów. Złogi  (czyli sole) powoli i systematycznie ulegają rozpuszczaniu w wyniku czego ponownie w płynach ustrojowych  pojawiają się kwasy   „wyzwolone” z soli. Aby je rozrzedzić, zneutralizować i bezpiecznie wydalić ponownie w postaci soli, organizm ponownie potrzebuje dużo rozpuszczalnika - wody i minerałów.

       Dlatego niezbędne  w okresie oczyszczania  organizmu, jest picie dużej ilości wody i suplementacja minerałami!!!.

Pamiętajcie o tym a organizm odwdzięczy się  wam zdrowiem i energią!!!. Autorzy książki* zalecają jeszcze zasadowe kąpiele i inne zasadowe zabiegi pielęgnacyjne wspomagające oczyszczanie.

 Jeszcze raz w skrócie przebieg procesu:

 1. kwasy i toksyny w nadmiarze;

2. demineralizacja - pobieranie składników mineralnych z tkanek (choroby niedoboru minerałów)

3. neutralizacja do postaci soli,

4. wydalanie lub jeśli ich nadmiar - tworzenie się złogów

5. złogi zaburzają funkcjonowanie gruczołów, stawów, narządów (choroby "odzłogowe")

6. zapalenia, choroby przewlekłe (kolejne choroby dysfunkcji narządów, gruczołów, itd)

Oczyszczanie:

1. rozpuszczanie się złogów:

2. uaktywnione kwasy ze słogów wymagają rozcieńczenia i neutralizacji (jw.)

3.  potrzeba dużo wody i minerałów

4. neutralizacja do postaci soli

5. wydalanie złogów jako soli (mocz, pot, wydychanie) 

*Materiał zredagowany na podstawie książki "Oczyszczanie drogą do zdrowia" dr h. c. Peter Jentschura, Josef Lokamper - polecamy tę ksiażkę!

 

 


Uwaga! Treści serwisu Zdrowi.org mają charakter informacyjny i stosowanie ich odbywa się wyłącznie na odpowiedzialność Użytkownika serwisu.
Informacje te nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia - skonsultuj się z lekarzem.